Jaką kamerę inspekcyjną wybrać do swoich potrzeb
Jaką kamerę inspekcyjną wybrać do swoich potrzeb

 

Kamera inspekcyjna – rodzaje i zastosowanie

Kamera inspekcyjna lub endoskop techniczny to urządzenie służące do diagnostyki w czasie rzeczywistym obszarów, do których trudno dotrzeć. Tego typu urządzenia przydają się w naprawdę wielu sytuacjach i różnią między innymi przeznaczeniem. Mogą być wyposażone w sondy o długości nawet 1000 metrów o elastyczności dopasowanej do zastosowania.

Endoskopy pomagają realizować zadania takie jak:

  • inspekcja rur i kanalizacji
  • kontrola przewodów wentylacyjnych i kominów,
  • kontrola różnych elementów pojazdów np. silnika,
  • przeszukiwania gruzowisk po zawaleniu budynku i kontrola stanu zdrowia osób uwięzionych w zawalonych budynkach,
  • poszukiwanie zwierząt zaklinowanych w studzienkach, kanałach itp.,
  • poszukiwanie gniazd niebezpiecznych owadów,
  • prace archeologiczne.

Na końcu każdej sondy znajduje się kamera wyposażona w diody LED. Dzięki temu nawet bardzo odległe i ciemne zakamarki są dobrze widoczne.

Kamera inspekcyjna – przewodowa czy bezprzewodowa?

Kamery inspekcyjne występują w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Wybór jednego z tych wariantów może być uzależniony od realizowanego typu zadań.

  • Kamera inspekcyjna przewodowa (z wbudowanym wyświetlaczem) jest nieco mniej poręczna i trudniejsza w manewrowaniu. Jej atutem jest jednak to, że z reguły ma trwalszą baterię, ponieważ nie zużywa energii na obsługę nadajnika i odbiornika.
  • Kamera inspekcyjna bezprzewodowa (z osobnym ekranem) umożliwia odłączenie wyświetlacza od rękojeści, dzięki czemu manipulowanie całym zestawem jest łatwiejsze. Taka konfiguracja ułatwia również podział zadań – jedna osoba może obsługiwać endoskop, a druga kontrolować obraz. Przy takiej konfiguracji akumulator wyczerpuje się jednak znacznie szybciej.

Rodzaju urządzenia należy dopasować do wykonywanych prac – przede wszystkim swobody, jakiej potrzebuje operator.

Szczegółowość obrazu kamery endoskopu

Duże znaczenie w pracach z endoskopem może mieć też szczegółowość obrazu. Jest ona determinowana przez parametry kamery i wyświetlacza. Warto zwracać uwagę na rozdzielczość kamery, a także jakość doświetlenia LED. Obraz HD to współcześnie właściwie standard wystarczający do większości zastosowań. Jeśli jednak konieczne jest rozpoznawanie bardzo drobnych uszkodzeń, warto zainwestować w kamerę o wyższej rozdzielczości.

Nawet najlepsza kamera na niewiele się jednak zda, jeśli ekran będzie zbyt mały i niewyraźny. W przypadku konieczności dostrzeżenia najmniejszych szczegółów niezbędny będzie duży ekran o wysokiej rozdzielczości. Umożliwi to dokładną analizę obrazu na żywo, bez konieczności korzystania z zewnętrznych wyświetlaczy.

Sterowanie kamerą inspekcyjną

Kamery inspekcyjne różnią się także ze względu na sposób sterowania. Można je pod tym względem podzielić na trzy główne rodzaje.

  • Endoskopy z elastycznym wysięgnikiem należą do najpopularniejszych. Są one wyposażone w giętki przewód, na którego końcu znajduje się kamera. Jest to rozwiązanie odpowiednie na przykład przy inspekcji rur i kanalizacji lub silników. Endoskop może wówczas pokonywać przeszkody i kręte drogi. Zazwyczaj tego typu modele nie mają jednak zbyt długich przewodów ze względu na jakość transmisji.
  • Endoskopy ze sztywnym wysięgnikiem sprawdzają się najlepiej w szerokich i prostych przewodach, w których wymagana jest precyzja prowadzenia. Używa się ich na przykład w kominach.
  • Endoskopy sterowane zdalnie to najbardziej zaawansowane urządzenia przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Kamera jest w tym przypadku umieszczona na samobieżnym podwoziu, którym można sterować poprzez fale radiowe lub sieć bezprzewodową. Tego typu sprzęt jest używany przy najtrudniejszych pracach, np. w długich kanałach o niewielkim przekroju.

Warto zwracać uwagę także na średnicę kamery inspekcyjnej. Te sterowane zdalnie zwykle są niewielkie, natomiast umieszczane na elastycznych lub sztywnych przewodach mają zróżnicowane wymiary dopasowane do rozmaitych zastosowań. Oczywiście bardzo ważna jest także długość sondy dobrana do rodzaju realizowanych inspekcji.

Kamery inspekcyjne do specjalistycznych zastosowań

Istnieją również kamery endoskopowe znacząco różniące się od większości dostępnych na rynku modeli, przeznaczone do specjalistycznych zastosowań. Wśród nich na pewno można wymienić na przykład kamery do studni głębinowych. Charakteryzują się one bardzo długimi przewodami (o długości nawet 1000 m) oraz odpornością na wodę i bardzo wysokie ciśnienie. Tego typu sprzęt jest często nawet kilkakrotnie droższy od „zwykłych” kamer inspekcyjnych i przystosowany do pracy w trudnych warunkach.

Wybierz endoskop dopasowany do swoich potrzeb

Ogromne zróżnicowanie kamer inspekcyjnych może nieco utrudniać wybór właściwego urządzenia, ale zapewnia również możliwość idealnego doboru sprzętu do konkretnych potrzeb. Kierując się kilkoma najważniejszymi cechami i rodzajami parametrów, można zdecydowanie zawęzić krąg poszukiwań i znaleźć właściwe urządzenie. Zapoznaj się z dostępnymi modelami, przeglądając naszą ofertę lub skorzystaj z pomocy, kontaktując się z biurem. Zapraszamy!

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl